Lidé ze Žabovřesk jeli na výlet po trase kontroverzní silnice [rešerše | kategorie: Rychlostní silnice – R43 | MF Dnes | Jaroslav Čuřík | 3. 6. 1999] [tisk] Autobus převážně lidí ze Žabovřesk odjel po trase plánované rychlostní silnice R43. Zatímco ekologové a obyvatelé části Bystrc, kterou by silnice rozpůlila na dvě části, jsou proti stavbě, lidé bydlící v Žabovřeskách či Židenicích silnici prosazují. Domnívají se, že by ulevila husté automobilové dopravě poblíž jejich bydliště. Petici proti R43 v minulosti podepsalo dvacet tři tisíc lidí. Neexistence R43 podle organizátora Zdeňka Kolíbala nesmírně zatěžuje především tyto části Brna. Město je prý potřeba bezkolizně napájet ze severu. Pokud se R43 nepostaví, bude v roce 2010 jezdit přes Žabovřesky padesát šest tisíc aut denně.
Hlavní aktivita proti R43 podle něj vychází z řad zahrádkářů. Další problém prý bude v Kníničkách, protože místní starostka bydlí přímo pod plánovaným silničním tělesem. Kritika se také snesla na to, že v některých školách v Bystrci se problematice R43 věnují až příliš hodně. Další účastnice výletu Zdeňka Šamánková z ÚHA, soudí, že ekologové pouze kritizují a nehledají alternativy. Místostarostka Bystrce Eliška Kovářová tvrdí, že chápe potřebu dálnice, ale není ji nijak milá a byla by raději, kdyby tam nevedla. Radikálně je proti stavbě dálnice starostka Kníniček Jarmila Kubátová.
Aktivisté navrhují ”aktivní nulovou variantu”, tzn. nestavět R43. Rekonstruovala by se stávající silnice I/43 na Svitavy s důrazem na obchvaty obcí. Ve městě by se také dobudoval velký městský okruh. Martin Robeš z ekologické organizace Děti Země je pro dodržení územního plánu bez R43. ”Vycházíme také z výsledků strategického posouzení návrhu rozvoje dopravních sítí na ministerstvu dopravy. V posudku je R43 označena jako ekologicky neproveditelná. Podporujeme aktivní nulovou verzi, tj. podpora hromadné dopravy, cyklistiky a vybudování záchytných parkovišť, včetně už zmíněné dostavby velkého městského okruhu,” uvedl Martin Robeš.