Na Šumavě nedovolíme solit, říkají ochránci [plný text článku | kategorie: Vliv na životní prostředí – ČR | MF Dnes | et | 6. 1. 2004] [tisk] Solení je jedovaté pro rostliny. Ochránci přírody nechtějí nadále povolit solení hlavního silničního průtahu z Klatov na Železnou Rudu v okolí Čachrova, kde mají řidiči každoročně problémy vyjet ostré stoupání. Ani v dalších částech Šumavy nechtějí o soli ani slyšet. "Povolili jsme solit úsek mezi Kašperskými Horami a hranicí okresu Vimperk, kde se tvoří až 10 centimetrů hluboké koleje. Pokud něco takového nastane, schválíme jednorázový posyp," popisuje jediný ústupek Pavel Hubený ze Správy národního parku a chráněné krajinné oblasti v Sušici. Jiné úseky nepovolíte solit?
Na trase z Klatov do Železné Rudy se nic nezmění. V současnosti jsou daleko nebezpečnější posolené úseky než místa se sněhem. Na silnicích je rozsolená vrstva sněhu, která klouže daleko více než ujetý tvrdý sníh. Ale uznávám, že to, co je posolené, dříve roztaje, takže silnice je dříve čistější. Proč vůbec zakazujete na Šumavě chemickou úpravu silnic?
Sůl je pro většinu rostlin toxická. Nebezpečná je v tom, že na vozovky se jí vysype velké množství. Za sezonu jsou to tuny. Pak se splaví do míst, která leží v nejcennějších částech Šumavy. Řidiči si stěžují, že jste také zakázali na silnice sypat škváru.
To tak není. Podle našich informací se už škvára nedá koupit, proto silničáři přecházejí na písek nebo drobnou drť.