Referendum může být do půl roku [plný text článku | kategorie: Veřejná městská doprava – ČR, Děti Země | MF Dnes | Jaroslav Nedvěd | 6. 1. 2004] [tisk] Aktivisté čekají na zákon, který umožní referendum o výši jízdného účinně vymáhat u soudu. Pokud by museli aktivisté prosazovat referendum o ceně jízdného v Plzni soudní cestou a uspěli by, uskutečnil by se plebiscit nejdříve za půl roku. Pokud by s referendem vedení Plzně souhlasilo, mohli by lidé hlasovat už v březnu. "V případě, že představitelé města referendum nebudou chtít uspořádat, obrátíme se na soud a pokud nám dá za pravdu, mohlo by se referendum konat v červnu," prohlásil právní zástupce sdružení Děti Země Jan Rovenský. Ekologičtí aktivisté už od Plzeňanů posbírali více než 14,5 tisíce podpisů nutných k prosazení návrhu na referendum. Tím chtějí zvrátit loňský verdikt městských radních o razantním zdražení jízdenek pro veřejnou dopravu o třicet až padesát procent. Primátor Plzně Jiří Šneberger tvrdí, že vedení města s rozhodnutím o referendu čeká na právní posudky z ministerstva vnitra a z Ústavu státu a práva. O případném uspořádání referenda pak mají rozhodnout zastupitelé. "Chci to dát zastupitelům, ať to posoudí. Teoreticky by se o tom mohlo jednat ještě na lednovém zasedání, pokud ovšem do té doby dostaneme od aktivistů oficiální návrh na referendum. Pokud to bude právně možné, pak ho budeme muset vyhlásit," uvedl Jiří Šneberger.
Aktivisté ale připouštějí, že návrh na referendum oficiálně podají až v únoru. Chtějí totiž vyčkat až začne platit zákon, který umožňuje referendum účinně vymáhat u soudu. "S představiteli města chceme proto zatím jednat o referendu neoficiálně. Pokud bude jejich postoj odmítavý, počkáme na nový zákon," sdělil Rovenský. Primátor Plzně varoval, že pokud se referendum o ceně jízdenek ve městě uskuteční, bude to mít značně negativní důsledky. "Jestliže lidé o ceně hlasovat budou, víme, jak to dopadne. Pak by se totiž v tomto městě už nikdy nic nezdražilo. Proti všem cenám, které určuje město, by potom mohl kdokoliv pořádat referendum. Pokaždé to patnáct tisíc lidí podepíše, protože tu nenajdete člověka, kterému se líbí zvyšování cen. Tohle by si navrhovatelé referenda měli uvědomit, měli by vědět za co také ponesou odpovědnost," konstatoval primátor.
Negativní stanovisko k možnosti uspořádat referendum už dala právní komise Rady města Plzně. Naopak Pavel Doucha z Ekologického právního servisu, který se této problematice věnuje, si myslí, že referendum možné je. "Neobjevili jsme nic, co by tomu bránilo," řekl Doucha. Zastánci referenda tvrdí, že problém má nejen právní, ale i politickou stránku. "A ta je možná ještě důležitější. Jakékoliv námitky proti referendu se dají vyřešit úpravou otázek. Pokud se ale vedení města bude vyhlášení referenda bránit, požádáme občany, aby dali najevo svůj nesouhlas," uvedl Rovenský. Konání referenda zřejmě podpoří opoziční zastupitelé Plzně. "Byli jsme proti tak velkému zdražení jízdenek. Jestliže bude vše v pořádku, po právní stránce, pak budu žádat, aby se referendum uskutečnilo," prohlásil šéf opozičního klubu ČSSD Miroslav Brabec.