Referendum podpořila desetina voličů. Co dál? [plný text článku | kategorie: Veřejná městská doprava – ČR, Děti Země | Plzeňský deník | Tereza Maixnerová | 7. 1. 2004] [tisk] Město tvrdí, že referendum o cenách jízdného je nesmysl. Aktivisté jsou připraveni hnát v krajním případě celou věc až před soud. Žalovat Plzeň u Ústavního soudu - to je krajní řešení, ke kterému hodlají sáhnout Děti Země, pokud se jim nepodaří prosadit uspořádání referenda o výši jízdného v hromadné dopravě. Petici za vyhlášení referenda totiž podpořilo více než deset procent oprávněných voličů žijících na území města. Přesně tolik vyžaduje zákon. "Za dva měsíce jsme získali přes 20 tisíc podpisů. Část jsme museli vyřadit, protože chyběla rodná čísla, někteří lidé neměli trvalé bydliště na území města anebo jim ještě nebylo osmnáct. Nyní máme 14 750 platných podpisů, další přibývají," říká koordinátor sběru podpisů Martin Marek.
Aktivisté chtějí počkat, jak zareaguje na zveřejnění výsledků plzeňská radnice. Bude-li vyhlášení referenda nakloněna, předají jí návrh hned. V opačném případě počkají na nový zákon o místním referendu. Ten jim dá více pravomocí a umožní v případě neúspěchu město žalovat. "Vyhlášení referenda nic nebrání. Zastupitelstvo jej dokonce může vypsat, i kdyby se objevily oprávněné právní námitky proti některé z našich otázek. Zastupitelé prostě mohou vyhovět přání občanů z vlastní vůle," míní externí konzultant Dětí Země Jan Rovenský. Radnice ale nemůže podle primátora Jiřího Šnebergera reagovat, dokud nedostane oficiální návrh. "Pak teprve můžeme konat - vytvoříme právní rozbory a předložíme celou věc zastupitelstvu. Je absurdní počkat na reakci druhé strany a podle toho se řídit," nesouhlasí s postupem aktivistů primátor. Představitelé města upozorňují, že vyhlásit referendum o cenách jízdného je zřejmě nezákonné. To potvrzuje i rozbor právní komise města. Také ta se shodla, že by referendum o cenách služeb poskytovaných akciovou společností nebylo v souladu se zákonem. Město ještě čeká na názor ministerstva vnitra a Ústavu státu a práva Akademie věd.
Pokud by bylo referendum nezákonné, může město kterýkoliv občan zažalovat. Navíc je nesmysl, aby zastupitelstvo vyhlásilo drahé referendum s náklady kolem tří milionů korun. Jednodušší a levnější by bylo jen zrušit usnesení, v němž zastupitelé schválili maximální ceny jízdného," říká Šneberger. Radní však obhajují, že zdražení je nezbytné. "Chápu, že se lidem nelíbí. Pokud ale nechceme za pár let stát před snědeným krámem, nemůžeme město řídit jinak," tvrdí primátor. Pokud město nebude chtít referendum vyhlásit, a to ani v případě změny sporných otázek, jsou aktivisté připraveni vyzvat občany k projevu nesouhlasu, třeba formou demonstrací před radnicí.