Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Labe jako střet veřejných zájmů
[plný text článku | kategorie: Vodní doprava – Labe | Právo | Petr Uhl | 12. 1. 2004] [tisk]
Tento týden budou senátní výbory projednávat vládní návrh novely zákona o vnitrozemské plavbě. Novela obsahuje i ustanovení, které vláda nepředložila a doplnila ho až Sněmovna. Senát má možnost dolní komoře novelu vrátit a požadovat, aby problematické ustanovení vypustila. Proti stanovisku ministra životního prostředí Libora Ambrozka schválila Sněmovna pozměňovací návrh poslance Jaromíra Schlinga. První část ustanovení, ideologická, říká, že modernizace vodní cesty po Labi od Pardubic po Hřensko a po Vltavě od Třebenic po Mělník je ve veřejném zájmu. Druhá část je zavazující: obecný zákon o ochraně přírody a krajiny se při modernizaci této vodní cesty nepoužije. Motivem k přijetí této novely byla snaha o prosazení stavby vodních děl (větších jezů) Prostřední Žleb a Malé Březno, které by zlepšily splavnost Labe v soutěsce pod Litoměřicemi a dále k Děčínu a Hřensku. Je-li dnes záměr něco postavit v konfliktu s veřejným zájmem ochrany přírody v chráněných oblastech a převažuje-li jiný veřejný zájem výrazně nad zájmem ochrany přírody, udělí ministerstvo životního prostředí stavbě výjimku. Ministerstvo to také dělá, udělilo třeba výjimku pro dálnici přes České středohoří. Zde ji však neudělilo a veřejně říká proč.
Česká republika přijala v roce 1997 bernskou úmluvu o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť. Vymínila si přitom, že chránit nebudeme živočišné druhy, které je u nás třeba podrobit regulaci, jako je vlk, medvěd hnědý nebo poštolka obecná, či druhy nepůvodní, jako je koza bezoárová. Výhradu k ochraně rostlin a živočichů v Labi ale ČR nepředložila. Smíří se ČR s tím, že ji bude Rada Evropy, v níž jsme bernskou úmluvu přijali, považovat za neseriózního smluvního partnera, který ji porušuje? RE nám sice s ochranou lidských práv po roce 1989 snad nejvíce ze zahraničí pomohla, ale, pravda, není mocná a státní orgány včetně parlamentu se jí nemusejí příliš bát. Jinak je tomu ale s Evropskou unií, jejíž směrnice z let 1979 a 1992 stanoví podmínky ochrany živočišných druhů a planě rostoucích rostlin. Upravují i přesný postup povolování staveb a činností, které mohou mít vliv na chráněné druhy a území, patřící do soustavy Natura 2000. Možnosti EU vynutit si podle těchto směrnic pořádek v členském státu bych nepodceňoval.
Dopadne-li věc pro ochranu přírody špatně, mohl by se zákonem zabývat i Ústavní soud. Právo na ochranu životního prostředí je základním lidským právem a nelze se smířit s tím, že ochrana přírody bude účinnější ve volné krajině než v územích při Labi a Vltavě, jež jsou pro svou vyšší přírodní hodnotu vyhlášena jako chráněná. Nevratný a výrazný negativní vliv na chráněná území Labské pískovce a České středohoří, na jedinečná přírodní stanoviště a na druhy chráněné evropským právem je zřejmý. Ale ani z hlediska ekonomického nebudou jezy přínosem. Potvrzuje to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu a studie Světové banky z března 2001. V posledních dvou letech snížilo i české ministerstvo dopravy odhad budoucího přepravovaného objemu zboží ze čtyř na dva až tři milióny tun ročně. Nákladná stavba jezů ztrácí smysl i proto, že Němci po povodních již nepočítají s dalším zvyšováním splavnosti. Ostatně splavnost na německé straně je jen nepatrně - o 10 a 15 cm ponoru - lepší než na české. Také mezinárodní dohodu AGN o rozvoji vodních cest Česká republika už na tomto úseku Labe plní.
Možná že spor o labské jezy není ani tak v konfliktu dvou veřejných zájmů - na ochranu přírody a na společenském užitku z modernizace labské a vltavské vodní cesty. Podobně jako v jiných případech vstupují do hry nutně i zájmy určitých firem či obchodních skupin. Senátoři budou stát před těžkým úkolem, aby vážili rozpor, který vážit mají - tedy mezi dvěma skutečně veřejnými zájmy.

 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu