Starovičky doposud marně žádaly o protihlukové stěny u dálnice [plný text článku | kategorie: Hluk | Nový život | ZHTYD | 22. 1. 2004] [tisk] Zatímco Hustopečští se po stížnostech dočkali již před lety vybudování protihlukových stěn u dálnice, občany Staroviček hluk z provozu na dálnici obtěžuje dodnes. Především ty, kteří bydlí v blízkosti dálnice. "Když se dálnice v sedmdesátých letech otevřela, oddechli jsme si, protože se doprava ze státní silnice, která vede středem obce, přenesla na dálnici. Po letech se situace změnila. Zvýšil se provoz nejen na dálnici, ale také na státní silnici v obci. Hlukem z automobilové dopravy je obtěžována více jak jedna třetina obyvatel obce. Dálnice vede vysoko nad obcí, takže hluk z provozu se otevřeným prostorem nese do dálky. Na Ředitelství silnic a dálnic v Brně mi před časem sdělili, že mají horší místa s ohledem na hluk, proto na výstavbu protihlukových stěn u nás dojde později," řekl nám starosta Staroviček Ladislav Tomek.
Paní Marta Šmukařová ze Staroviček se poprvé obrátila se svou stížností na nadměrnou hlučnost z dálničního provozu na tehdejší Okresní hygienickou stanici v Břeclavi v roce 2000, naposledy loni. "Stížnosti jsem psala na popud sousedů. Protože od roku 2000 se nic nedělo, obrátila jsem se na Krajskou hygienickou stanici v Brně znovu v loňském roce. Nejhorší je to v létě, některé dny se nedá pro velký hluk vydržet venku, nemůžeme si posedět na dvorku. Když k nám přijedou známí, za chvíli se ptají, co je to za hluk. Ten se rok od roku zvyšuje s větším provozem na dálnici a se zhoršujícím se stavem jejího povrchu," konstatovala Marie Šmukařová, která se s manželem přistěhovala do Staroviček před několika lety. Loni z Krajské hygienické stanice Brno dostala následující vyjádření: "Pořadí realizace protihlukových opatření bylo stanoveno dle počtu obyvatel bydlících v lokalitách zasažených nadlimitními hodnotami hluku. Výstavba protihlukových opatření se v katastrálním území Staroviček předpokládá v roce 2005."
Jak jsme však letos v lednu zjistili, ani tento termín není dnes již pravdou. Výstavba protihlukových stěn ve Starovičkách se údajně z finančních důvodu opět posouvá. Na seznam před Starovičky se podle vyjádření Ředitelství silnic a dálnic Brno dostaly obce, kde byly naměřeny nadlimitní hodnoty hluku. "Měření hluku jsme aktualizovali ve Starovičkách v listopadu 2003. Měřili jsme v noci na třech místech. Naměřili jsme následující hodnoty: 60,9, 56 a 52,4 decibelů. Přitom limit hluku pro noční dobu se zohledněním korekce pro starou zátěž z pozemní dopravy je 62 decibelů. Jednoduše řečeno, je to limit pro noční dobu provozu na starých komunikacích. Jak je vidět, nadlimitní hodnoty zde nebyly naměřeny, i když hodnoty naměřené ve Starovičkách jsou dost vysoké. Výstavba protihlukových stěn kolem dálnice je v této obci reálná v roce 2006 až 2007," dověděli jsme se od inženýrky Pavly Sobotkové z Ředitelství silnic a dálnic, závod Brno.
V současné době se mluví o snižování limitu hodnot hluku pro noční i denní dobu. Dnes však platí, že limit hluku pro noční dobu na starých komunikacích je 62 decibelů a pro denní dobu 72 decibelů. Na nově vybudovaných komunikacích jsou tyto limity hluku pro noc 50 a pro den 60 decibelů. Jak hluk okolo 60 decibelů působí na náš zdravotní stav, na to jsme se zeptali zástupce primáře ORL Nemocnice Břeclav doktora Michala Zavadila: "Tato hluková hladina nevyvolává změny ve smyslu poruch sluchového aparátu. Ale pro citlivější jedince to může znamenat určitou psychickou újmu."