Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Profesionální ochranáři nejsou žádní nelidové, říká pracovník správy CHKO
[plný text článku | kategorie: Dálnice – D8, Vodní doprava – Labe | Deník Litoměřicka | Ivan Daneš a Petr Weikert | 10. 2. 2004] [tisk]
V současné době se chystá schválení nové podoby zákona o ochraně přírody a krajiny, jiné zákonné předpisy ohledně dálnic či plavebních kanálů jsou také na pořadu dne. Jak říká dlouholetý pracovník ochrany přírody Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Českého středohoří v Litoměřicích Mgr. Jiří Kinský, lidé, kteří obývají nebo užívají chráněnou krajinnou oblast, lze dělit podle postojů k omezením do několika skupin.
V čem pociťují obyvatelé nejvíce podporu nebo omezení ve svých činnostech?
Někteří například očekávají ochranu svých majetků a osobní pohody nástroji ochrany přírody a dalších složek životního prostředí. Tito lidé obvykle mylně považují správu CHKO za neomezeného a všemohoucího vládce svěřeného území, který jim může zajistit téměř vše, co si přejí. "Zkrátka," řekne si takový případ, "přišel jsem si z města do CHKO odpočinout, zakoupil jsem, nebo postavil tu rodinný domek a očekávám od vás, že mi zajistíte, aby mě tu nikdo nerušil." Tak náročného obyvatele, který využívá příjemných stránek civilizace, musí správa CHKO přímo frustrovat. Chceme - li zakazovat nebo omezovat, musíme mít pro to důvody. A ty nám poskytuje zákon o ochraně přírody a krajiny, který ovšem nic neříká o ochraně osobních zájmů obyvatel.
Silácká slova tedy neznamenají definitivum ani při plánování takových staveb, jakou je třeba dálnice?
Profesionální ochranáři nejsou žádní nelidové. Plně chápou důvody na obhajobu lidských zájmů. A také si plně uvědomují nezastupitelnou hodnotu lidského života. Při trasování dálnice je zajímá nejen to, jestli nebudou poškozena nebo zničena kupovitá mraveniště, nebo zda-li nebude nenávratně ochuzena místní květena. Snaží se vycházet vstříc tomu, aby netrpěl zbytečně člověk a aby stavba a její následný provoz byly maximálně bezpečné po všech stránkách.
Jak silná je tedy CHKO ve svém rozhodování?
Správa CHKO je vždy omezena na konfrontaci jednotlivých investičních záměrů s ustanoveními zákona o ochraně přírody. Nemá tedy pravomoc podkládat svá stanoviska či rozhodnutí založenými na ekonomických úvahách. Dlužno poznamenat, že v době působení různých lobby, mnohdy nevybíravým způsobem zaměňujících úzké skupinové zájmy s takzvanou veřejnou prospěšností, je uchopení věci z co možná nejširších hledisek velmi důležité. Možná, že právě v úsilí odkrývat pokusy o mlžení, by bylo možné spatřit "parketu" občanských sdružení a ekologických iniciativ.
Veřejnost si správu CHKO s ekologickými aktivisty často zaměňuje. Spolupracujete s nimi, nebo je mezi vámi určitá rivalita?
Za normálních a stabilních poměrů by diskuse o nějaké rivalitě mezi profesionálními ochranáři a ekologickými aktivisti neměla žádný smysl. Lišíme se ve využívání různých prostředků, vlivů a působení k dosahování optimálních výsledků. Je zvláštní, že průměrní občané nás hází do jednoho pytle a říkají nám ekologové. Je to možná pod dojmem našich podobných cílů. Jak ale říkám, ty cesty k jejich dosažení máme odlišné.
Myslíte, že naše společnost ekologické organizace vedle správ chráněných oblastí potřebuje?
Nikdy jsme se netajili názorem, že je dobré, když existují občanská ekologická sdružení. Jak tomu bývá u nevládních organizací, možnosti jejich působení jsou v jistém smyslu širší než u vládních struktur, ke kterým CHKO patří. Výhodu spatřuji v tom, že se musí více přemýšlet o budoucích nechtěných důsledcích staveb a o jejich dopadech na přírodní prostředí. Nebo že se některé méně podařené návrhy vůbec nebudou realizovat.
Co vám na aktivistech naopak vadí?
Někdy se u členů občanských ekologických sdružení setkáváme s projevy nesnášenlivosti, netolerance a někdy i s manifestací vulgárnosti. Protože jsme pro vnější svět všichni ekologové, nevrhá to dobré světlo na nikoho z nás. Nechceme ale rozdávat nálepky, kdo je dobrý a kdo špatný. Rádi konstatujeme, že u nás existují také skutečně konstruktivní přístupy občanských ekologických sdružení.
Jiří Kinský je dlouholetým pracovníkem Správy chráněné krajinné oblasti České středohoří. Za léta svého působení se setkal s řadou lidí, kteří v CHKO žijí a mají specifické problémy. Krajina Českého středohoří je předmětem zájmu politiků, ekologických aktivistů i správců CHKO. Má ji protnout dálnice, Labe se má stát důležitou dopravní tepnou.
 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu