Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Ekologové odmítají krušnohorskou dálnici
[plný text článku | kategorie: Rychlostní silnice – ČR: ostatní | MF Dnes | lve | 17. 2. 2004] [tisk]
Němečtí ochránci přírody striktně odmítají stavbu dálničního tunelu pod Krušnými horami, který by procházel nejstarší chráněnou oblastí Horních Franků. "Odmítáme stavbu i přes hororové scénáře, které vytvořili politici a podnikatelé. Podle nich má po vstupu České republiky do Evropské unie masivně narůst provoz na silnicích v regionu," uvádí v tiskovém prohlášení Martin Kohl, místopředseda pracovní skupiny ochránců přírody z Hofu. "Bavorsko se musí spoléhat na vlastní data a neobhajovat krušnohorskou dálnici." Ochránci zároveň vidí v přejmenování krušnohorské dálnice ve spolkovém dopravním plánu na silnici 303 "průhledné obelhávání lidí". Ochránci se proto rozhodli zopakovat demonstraci proti dálnici: naplánovali ji na 1. květen na Waldsteingipfel. Za stejně nezodpovědné k životnímu prostředí pokládají ochránci i dostavbu mezinárodního letiště Hof-Plauen.
"Tento prestižní projekt položí celý region na lopatky. Je to ekologický i ekonomický nesmysl," tvrdí ochránce přírody Uli Scharfenberg z Hofu. "Návratnosti této investice může být dosaženo jen tehdy, poletí-li dlouhodobě každý druhý obyvatel regionu alespoň jednou ročně z Hofu. Předpokládaných 330 tisíc cestujících v regionu s půl milionem obyvatel překračuje kapacitu čtyřikrát až pětkrát. Z ekologického hlediska regionu podle názoru ekologů neprospějí výfukové plyny letadel a také vyšší spotřeba energie, s níž je nutno na letišti počítat. Zcela jiný pohled mají ekologové na pokusy o obnovu trati Selb/Plössberg – Aš. Od devadesátých let uzavřená trať by mohla podle jejich názoru ulehčit přeshraničnímu provozu. "Obnovu železnice nejvíce blokuje bavorský ministr průmyslu Otto Wiesheu," tvrdí němečtí ekologové z Hofu. Za obnovu trati se angažují i jejich čeští kolegové i samosprávy obou měst. Přes jejich protesty hornofrancká vláda schválila silniční obchvat selbské části Erkersreuth, který nepočítal s obnovou železnice, ale naopak s jejím přerušením silnicí. Nakonec má ale na trase obchvatu možnost přemostění tratě zůstat zachován.
Ekologové v sousedním Bavorsku se ale nezaměřují jen na protesty. Přes hranice spolupracují také s českými studenty. Hofská skupina ochránců přírody loni připravila ve spolupráci s ašským gymnáziem a Euregie Egrensis projekt Překračujeme hranice ochrana přírody s EMILem. Cílem projektu bylo zastavit vymírání vzácných mlžů, perlorodky říční a velevruba tupého ve vodních tocích v příhraniční oblasti. To se zřejmě podařilo. Skupina nadšenců z Česka, Saska a Bavorska tu již dříve pravidelně sledovala čistotu vody a nepříznivé vlivy, které by mohly populaci mlžů ohrozit. Prostřednictvím příslušných úřadů ochránci zjednávali nápravu. Podle odborníků může celou kolonii perlorodek zlikvidovat například jediný penzion, z něhož odtékají do potoka splašky. S využitím FrankenpostOnline

 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu