Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Kraj rozhodne, zda bude zóna napojena na Polsko
[plný text článku | kategorie: Dálnice – D47, Vliv na životní prostředí – ČR | Moravskoslezský deník | Břetislav Lapisz | 2. 3. 2004] [tisk]
Hodně diskutovaná strategická zóna v Dolní Lutyni má podporu vlády, regionální tripartity a přes původní nesouhlas o ní reálně uvažuje i kraj. Říká to bohumínský starosta Petr Vícha. Podle něj se v poslední době výrazně zvýšila i snaha najít kompromisní řešení mezi ochranou přírody a pracovními příležitostmi. "V současné době se vedou jednání na úrovni kraje a zástupců Bohumína, Dolní Lutyně a Czechinvestu o vlivu na soustavu chráněných území, tzv. Naturu 2000. Ta navíc nebyla v této lokalitě ještě ani vyhlášena. Ekologická studie už ale ukázala, že největší vliv na životní prostředí bude mít průchod dálnice. Vliv samotné zóny bude menší," říká Vícha. Podle něj je hlavní výhodou Dolní Lutyně její dopravní napojení na železnici, dálnici a také vlastnictví pozemků, které patří Pozemkovému fondu. Ty prakticky vylučují potíže s jejich výkupem. Podle radního Moravskoslezského kraje a ostravského zastupitele Miroslava Svozila je zóna důležitá i pro Ostravu. "Nejsem určitě první, kdo tvrdí, že strategická zóna by neměla být někde stranou, ale právě v bezprostřední blízkosti velkých měst Ostravy, Karviné, Bohumína, Havířova a dalších," uvedl Svozil. Také podle něj by se při dobré vůli dal určitě vyřešit i hlavní problém, rejdiště ptáků. "Koexistence zóny s rejdištěm je podle mého názoru možná," dodal Svozil.
Náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Jalůvka dodal, že vláda na nedávném výjezdním zasedání v kraji přislíbila, že pokud kraj zónu navrhne a najde pro ni vhodné místo, tak dokáže zajistit finanční prostředky. "Vzhledem k stávajícímu stavu to zatím vypadá tak, že se to nedá udělat v Nošovicích. Dolní Lutyně proto vychází jako zajímavá lokalita. Nebyl by tam problém s pozemky, je třeba ale vyřešit problém ochrany životního prostředí. Rada Moravskoslezského kraje se bude materiálem zabývat počátkem března a zvolí další postup," odpověděl zástupce hejtmana. Podle Jalůvky ale ani případný vznik zóny nebude samospasitelný. "Bude třeba přilákat investora, navíc to může vyřešit celkovou nezaměstnanost v naší oblasti z deseti až patnácti procent. Určitě bude proto nezbytné i zlepšení podmínek pro malé a střední podnikatele, aby vznikala místa i u nich," dodal. Generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Miroslav Fabian uvedl, že pro snížení vysoké nezaměstnanosti v kraji je třeba využít každou reálnou příležitost. "Pokud je to oblast s dopravním napojením, jaké má Dolní Lutyně, navíc s možností spolupráce se sousedním Polskem, tak je třeba o ní určitě vážně uvažovat," dodal Fabian. Podle dolnolutyňského starosty Josefa Lindnera jednání s ochranáři o hnízdištích vzácných ptáků stále probíhají. "Poté, co rozhodne o zóně vedení kraje, by se mohla ještě zintenzivnit. Také si ale nemyslím, že by šlo o nepřekonatelný problém," dodal Lindner.

 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu