Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Hrozí vám vyvlastnění majetku? Bojujte o něj
[plný text článku | kategorie: Dálnice – D47 | MF Dnes | Petr Kudela | 7. 4. 2004] [tisk]
Souboj s úřady. Dozvěděli jste se, že váš pozemek s rodinným domkem či chatou má posloužit pro stavbu ve veřejném zájmu - dálnici, železniční nádraží či novou přehradu? Navrhovaná cena za odkoupení se vám zdá malá, a proto se nechcete dohodnout. Stát vám začíná hrozit vyvlastněním majetku. Budete mít někde zastání? Takový je i případ rodiny Cieslarových z Ostravy-Polanky, kterým hrozí vyvlastnění části zahrady kvůli stavbě dálnice D47. Město jim vyšlo vstříc a chce odkoupit celý majetek. Za dvougenerační domek s velkým pozemkem u budoucí komunikace nabízí 3,6 milionu korun a stát v zastoupení Ředitelství silnic a dálnic ČR dalších 0,9 milionu korun za část pozemku, kterou povede dálnice. Cieslarovým se to ale zdá málo ceny pozemků v okolí rostou a vyšší bude i daň z přidané hodnoty u stavebních prací. Po jednáních s náměstkem ostravského primátora Jaromírem Horákem sice slevili z 6,3 na 5,5 milionu korun, stále je to však o milion více než nabídka. Cieslarovi tvrdí, že před čtyřmi lety dostalo šest rodin z Ostravy-Svinova za své opuštěné domky u dálnice D47 zdarma nové v jiné části obce a požadují po městu a Ředitelství silnic a dálnic stejný přístup.
Ředitelství již podle náměstka pro D47 Pavla Doležala podalo návrh na vyvlastnění části zahrady ke stavebnímu úřadu v Ostravě-Polance. Ten musí zvážit, zda byly vyčerpány všechny možnosti pro odkup a dohodu s Cieslarovými a nařídit jednání. Pokud by nakonec o vyvlastnění rozhodl, mohou se Cieslarovi odvolat k městu. Pokud by ani tam neuspěli, nabízí se možnost odvolání k soudu a běžné soudní řízení. Ve všech případech je může zastupovat advokát. Cieslarovi mají přitom štěstí, že i přes zahájení řízení o vyvlastnění budou mít dál otevřené dveře k jednání. Potvrdil to jak náměstek primátora Horák, tak Pavel Doležal. Ten má s vyvlastňováním bohaté zkušenosti. ”Na každé stavbě se objeví tak tři až čtyři takové případy, protože majitelé nemovitostí nechtějí přistoupit na prodej pozemků za úřední cenu. V této souvislosti velmi oceňuji přístup ostravského magistrátu, který rozhodl o navýšení zhruba dvoumilionového odhadu za dům a pozemek Cieslarových, aby zmírnil následky výstavby dálnice,” pochválil Doležal radní. Šéfka stavebního úřadu ve čtyřtisícové Polance Marie Valičková uvedla, že řízení přerušila a poslala navrhovateli výzvu k doplnění, protože ”chybí spousta dokladů”. ”I když tady pracuji již třiadvacet let, s podobným případem jsem se dosud nesetkala. Nemám s tím zkušenosti a necítím se ani nestranná,” upozornila.
Jak se bránit vyvlastnění
* Zvažte, kolik máte času a trpělivosti k mnohaměsíčním jednáním. Nejlepší si je najmout advokáta. Jde přece o váš majetek.
* Návrh na vyvlastnění majetku podává stát. Vyřizuje jej místně příslušný stavební úřad.
* Stát musí mimo jiné doložit, že byly vyčerpány všechny možnosti mírnějšího řešení odkupu.
* Majitel se může proti rozhodnutí úřadu odvolat až k soudu.

 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu