Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Film za státní peníze oslavuje dálnici
[plný text článku | kategorie: Dálnice – D8, Děti Země | MF Dnes | hař a Jan Dvořák | 8. 4. 2004] [tisk]
V informačním centru dálnice D8 se promítá propagační snímek s Janou Paulovou. Líbezné úsměvy jsou disciplína, ve které je herečka Jana Paulová opravdu třída. A rozhodně jimi nešetří - alespoň ne v propagačním filmu, který má diváky přesvědčit, že dálnice D8 i přes problematický úsek Českým středohořím je opravdu potřebná. Úsměvy zásobuje Paulová stopaře, kterému zastaví. Mladík (hraje ho Jakub Prachař) dokončuje diplomovou práci na téma D8 a je přímo nabitý informacemi a nadšením, jak je dílo báječné a krásné a ohleduplné ke všemu a ke všem. Řidičce vše o dálnici pečlivě vysvětluje. Divák je až do konce napnut, kdy vůz zastaví v romantickém zákoutí odpočívadla a oba protagonisté se dlaň v dlani rozběhnou mezi stromy vstříc nové, ještě šťastnější budoucnosti. Toho se naštěstí nedočká.
"Řadě lidí se to opravdu zdá hloupé," říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. "Jsou ale i tací, kterým se to líbí," uvedl a dodává, že záměrem filmu bylo přiblížit lidem budoucí tvář krajiny s už hotovou dálnicí a otupit hrany spekulacím o její necitlivosti vůči chráněné krajinné oblasti České středohoří. Film velmi dokonale zobrazuje virtuální realitu, jak celá budoucí dálnice od Lovosic po Řehlovice, potažmo po hranici s Německem bude vypadat. Divák se stává téměř účastníkem jízdy. "O film je celkem zájem," říká Jan Souček, kastelán zámku v Trmicích, kde se film promítá. Zhotovitel stavby, firma Pragoprojekt, zde totiž vybudoval informační středisko. Se stavbou dálnice se zájemci mají možnost seznámit i prostřednictvím několika počítačů a výstavních panelů. Kolik peněz ze státní pokladny to stálo, odmítl předseda představenstva Pragoprojektu Marek Svoboda sdělit.
"Nebudu uvádět žádná čísla, není třeba o tom mluvit," uvedl. Informaci Hospodářských novin, podle kterých film stál zhruba 300 tisíc, odmítl komentovat. Že se jedná o peníze daňových poplatníků, potvrdil nepřímo i Jan Hoření. "Platili to zhotovitelé a projektanti," řekl. Těm však jejich služby platí stát. Film rozveselil i ekology ze sdružení Děti Země. Ti ho chtějí "dávat k lepšímu" při letošním vyhlašování cen Ropák roku. Dálnice D8 by měla být v úseku Řehlovice - státní hranice dokončena zhruba v roce 2006. Výstavbu trasy přes České středohoří k Lovosicím zatím oddalují spory s ekology.

 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu