Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Hejtman je žhavý adept na Ropáka
[plný text článku | kategorie: Rychlostní silnice – R35, Veřejná městská doprava – ČR, Děti Země | MF Dnes | Jan Stránský | 29. 4. 2004] [tisk]
Ekologové nominovali i místostarostu Jablonce Karáska a těžaře z Tlustce Štainbrucha. Ropákem roku, tedy největším škůdcem přírody, se podle ekologů z Dětí Země mohou stát tři osobnosti z Libereckého kraje. Mezi nominovanými je hejtman kraje Pavel Pavlík, jemuž ochránci přírody vyčítají, že podporuje stavbu rychlostní silnice napříč Českým rájem. Bez šancí není ani jablonecký místostarosta Petr Karásek, jenž chce podle ekologů odsunout z centra Jablonce městskou hromadnou dopravu. Třetím zástupcem kraje je Tomáš Štainbruch. Šéfovi liberecké firmy GO Point ekologové vyčítají snahy o obnovení těžby kamene na vrchu Tlustec na Českolipsku. Vítěze Ropáka vyhlásí Děti Země v pátek.
Pavlík doufá, že vyhraje
"Doufám, že vyhraji," řekl včera hejtman Libereckého kraje Pavel Pavlík. Další komentář ke své nominaci už nepřidal. Děti Země mu mají za zlé, že podporuje stavbu rychlostní silnice R35 napříč Českým rájem, tedy chráněnou krajinnou oblastí. "Hejtman Pavlík má z kandidátů Libereckého kraje největší šance, neboť zatím prosazovaná trasa je vůči Českému ráji velmi nešetrná. Přitom ji lze vést jižněji," tvrdí vyhlašovatel ankety Miroslav Patrik z Dětí Země.
Místostarosta Jablonce: Přírodě naopak pomáhám
Za absurdní považuje svou nominaci na Ropáka jablonecký místostarosta Petr Karásek. "Dozvěděl jsem se to před několika hodinami a dost mě to pobavilo. Je to vrchol paradoxu, nominovat člověka, který usiluje o to, aby se zklidnila doprava v centru Jablonce a tím vlastně pomáhá přírodě," okomentoval včera Karásek svou nominaci. Děti Země mají na věc jiný názor. "Vytýkáme mu, že prosazuje odsun centrálního přestupního terminálu městské veřejné dopravy na okraj města a dále vymístění kolejové dopravy z centra Jablonce. Existuje proto obava, že může dojít k likvidaci přímého tramvajového spojení s Libercem a s celým regionem," vysvětlil včera Patrik. Tím by se podle něj snížila atraktivita hromadné dopravy a lidé by více jezdili neekologickými automobily.
Snažíme se chovat šetrně, brání se těžař z Tlustce
Další kandidát Libereckého kraje, předseda představenstva liberecké společnosti GO Point Tomáš Štainbruch, si na nominační listině Ropáka připadá podle vlastních slov v dobré společnosti. Přesto si nemyslí, že by ho měl získat. "Jsem sice nominovaný na Ropáka, ale já se jen snažím ukázat, že lze kámen těžit i velmi šetrně," řekl včera. Ekologové mu vyčítají pokusy o obnovení těžby kamene na vrchu Tlustec na Českolipsku. "Přesto, že jsme jim neustále nabízeli dialog, nikdo toho nevyužil, nikdo se nepřišel podívat, jak těžba probíhá, ale každý měl na věc hned hotový názor," uzavřel Štainbruch.
Jašová: Pavlík prosazuje zvěrstvo
Simona Jašová - Děti Země Liberec: Z kraje má podle mě největší naděje na získání ropáka hejtman Pavel Pavlík. Prosazuje stavbu rychlostní silnice Českým rájem, což se nedá označit jinak než jako zvěrstvo a jasný čin proti přírodě. Pavlík vysoce převyšuje hříchy dalších dvou nominovaných osobností z Libereckého kraje a je nejžhavějším kandidátem také proto, že má ze všech tří díky svému postavení největší vliv. Přesto si myslím, že ropáka nakonec nezíská. V celostátním měřítku jsou totiž asi významnější kauzy, které jsou navíc i mediálně známější.
 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu