Databáze o vlivu dopravy na životní prostředí - výpis záznamů

zobraz stránku pro tisk · vyhledávání

Cyklotrasa Pelhřimov – Kamenice nad Lipou: Výlet na celý víkend
[plný text článku | kategorie: Cyklistika – ČR | MF Dnes | le | 30. 4. 2004] [tisk]
Pokud váháte, jak strávit zajímavý víkend, a chcete si jej okořenit sportem i poznáváním mikroregionu Pelhřimov - jih, vydejte se na cyklotrasu Pelhřimov Kamenice nad Lipou. Středně náročná cyklotrasa měřící 63 km, s převýšením, které nepřesahuje 200 m, je vedena po místních komunikacích a je vhodná pro trekkingová i silniční kola. Výchozím bodem je město Pelhřimov, do kterého se opět vrátíte poté, co na téměř 40. kilometru projedete centrem mikroregionu, městem Kamenice nad Lipou. Výlet je vhodné rozdělit do dvou dnů. Nejprve se z Pelhřimova vydáte do Nové Cerekve přes obce Vlásenice a Proseč-Obořiště. Zde po zhruba 11 ujetých kilometrech můžete obdivovat židovskou synagogu z roku 1855 a gotický kostel sv. Tomáše z Canterbury. K nejzajímavější technické zajímavosti oblasti přijedete po dalších 14 km do Černovic - jde o úzkokolejnou železnici vedoucí z Jindřichova Hradce do Obrataně, na níž funguje pravidelný provoz a příležitostně i jízdy historického parního vlaku. V Černovicích je také rozlehlá zámecká obora s četnými vycházkovými cestami.
Z Černovic dále do Kamenice pojedete po silnici s častým střídáním menších stoupání a klesání. V horkém slunečném dni bude tento úsek trasy příjemný, protože téměř 10 km vede lesem. Cestou přejedete už zmíněnou úzkokolejnou železnici. Přes obec Benešov zdoláte po 10 km pomyslné hranice mikroregionu a přijedete do Včelničky, kde byla roku 1875 založena sklárna. Po přejetí hlavní silnice E551 se dostanete do vytyčeného cíle prvního dne, města Kamenice nad Lipou. Po občerstvení v hospůdce V podzámčí (na náměstí) nebo v restauraci U nádraží můžete navštívit zámek s terasovou zahradou a prastarou lípou, která dala městu jeho přídomek. Před zámkem jistě nepřehlédnete bustu nejvýznamnějšího zdejšího rodáka, hudebního skladatele Vítězslava Nováka. V Kamenici se můžete také vykoupat - směrem na Pelhřimov je přírodní koupaliště a rybníky Dvouhrázný a Pecovák, směrem na Novou Včelnici rybník Kalich. Přespat můžete v některém z místních hotelů (Hotel Beseda, U lípy, Hotýlek na koupališti) nebo Restauraci-pension-baru Olga.
Druhý den cyklovýletu na vás čeká kratší část trasy měří už pouze 25 km. Zahájíte ji několika menšími stoupáními. Cesta vás povede přes Antonku a Pelec do Častrova, kde si můžete prohlédnout gotický kostel sv. Mikuláše. Zdejší hřbitov je místem posledního odpočinku filozofa Jakuba Hrona. Dále pojedete přes obec Vlásenice, která už nespadá na území mikroregionu, a Libkovu Vodu, kde na zámku pobýval roku 1841 hudební skladatel Bedřich Smetana. Do Pelhřimova už vám potom zbývá jen necelých 10 km, a to převážně z kopce. Mapu a profil trasy zapůjčila firma SHOCart

 

zobrazit mapu stránek ČSDK

... přihlašte se na Akci Falco a pomozte tak ochránit ohrožené krály nebes

poslední aktualizace 19. září 2006 navrcholu.cz
© 1999-2004 ČSDK, optimalizováno pro MSIE a rozlišení 800x600+
[ Windows | ASCII | Mac | Latin2 | Unix ]

použit publikační systém Toolkit od Econnectu